Klucz elektryczny to coraz częstsza alternatywa dla kluczy pneumatycznych. Ich popularność wyraźnie rośnie ze względu na większą mobilność samego klucza, który jest niezależny od układu pneumatycznego w warsztacie. Klucze elektryczne mogą być podłączone bezpośrednio pod przyłącze prądu w warsztacie lub coraz bardziej popularne stają się klucze elektryczne akumulatorowe, zasilane baterią. Dzięki swojej mobilności klucze elektryczne akumulatorowe sprawdzają się coraz częściej w trakcie napraw serwisowych i wymiany ogumienia.
Klucze elektryczne – jaki rozmiar wybrać?
W przypadku kluczy elektrycznych, warto zwrócić uwagę, że do prac ze śrubami do rozmiaru M16 oraz z kołami aut osobowych i dostawczych zastosowanie mają zwykle klucze elektryczne akumulatorowe o rozmiarze wrzeciona ½” lub ¾” . Są one dostępne najczęściej w zestawach składających się z klucza elektrycznego, dwóch baterii oraz ładowarki, dostarczanych w wygodnej walizce lub torbie. Klucze elektryczne akumulatorowe są najczęściej wybierane przez serwisy mobilne naprawy opon, dzięki możliwości pracy niezależnie od źródła zasilania. Posiadanie dwóch baterii pozwala na utrzymywanie w zapasie jeden z nich w pełnym naładowaniu, co zapewnia ciągłość pracy. Klucze elektryczne akumulatorowe są z uwagi na swoja wygodę coraz częściej używane również przez zwykłe warsztaty, których pracownicy cenią sobie swobodę ruchu i niezależność, które zapewniają. Pamiętać jednak należy, że są one jednak większe i cięższe od kluczy pneumatycznych, wymagają również ostrożnego obchodzenia z narzędziem, aby nie uszkodzić jego obudowy, połączenia klucza z baterią lub samej baterii, bo ich naprawa jest bardziej kosztowna.
Rodzaje kluczy elektrycznych
Wśród kluczy elektrycznych wyróżniamy także te obsługiwane przez silnik elektryczny. Elektryczne klucze posiadają silnik elektryczny, dzięki czemu są mało awaryjne, łatwe w obsłudze i mocne. Z uwagi na swoją moc i gabaryty klucz elektryczny jest zainstalowany na wózku z dwoma kołami jezdnymi oraz dwoma uchwytami ułatwiającymi transport klucza. Taki klucz jest zaprojektowany do użycia przez pojedynczego operatora, który w celu pracy ze śrubami powinien podtoczyć klucz do koła pojazdu, przy którym będą odkręcane lub dokręcane nakrętki i naprowadzić nasadkę na nakrętkę koła. W celu rozpoczęcia pracy operator musi uruchomić silnik włącznikiem, pociągnąć dźwignię w celu wprawienia koła zamachowego i tulei w ruch obrotowy, co skutkuje obracaniem (odkręcaniem lub dokręcaniem) nakrętki.
Jeśli nie są to klucze akumulatorowe a podpinane pod linię elektryczną w serwisie są to urządzenia dość duże. Wymagają więc miejsca, o które w dobie optymalizacji przestrzeni pod kątem kolejnych stanowisk do napraw, coraz trudniej. Jeżeli warsztat lub serwis pracuje z pojazdami dużymi, u których odkręcania i dokręcania kół jest naprawdę sporym wyzwaniem, klucz elektryczny jest bardzo użyteczny.
Klucze elektryczne calowe, dużej mocy, świetnie sprawdzają się do odkręcania śrub kół samochodów ciężarowych, naczep czy autobusów. Siła odkręcania, zwana także siłą zrywania, wynosząca nierzadko 2500 Nm lub nawet 2700Nm jest idealna do odkręcania nawet mocno zapieczonych śrub. Klucze elektryczne calowe można używać do odkręcania śrub w kołach należących do ciężkiego sprzętu wojskowego oraz różnego sprzętu budowlanego, a także w przemyśle, zarówno w warsztacie jak i na otwartej przestrzeni.
Miernikiem mocy klucza jest także roboczy i maksymalny moment obrotowy. Może on wynosić 1200 Nm dla roboczego momentu obrotowego i 2500Nm dla momentu maksymalnego.
Wybierając klucz elektryczny należy zwrócić uwagę na jego moc. Moc silnika podawana w kilowatach powinna wynosić około 1,5kW. Ważna jest także liczba obrotów silnika, popularne wydajne klucze mają około 1400 obrotów na minutę. Sprawdzając i porównując klucze elektryczne warto zwrócić uwagę na warianty siły uderzenia klucza. Dobre klucze posiadają około 3 warianty 400 Nm, 550Nm, 650 Nm i 800 Nm.
Ze względu na swoją wagę, która wynosi około 60kg do transportu kluczy elektrycznych ważna jest średnica kół jezdnych. Należy także zwrócić uwagę na rączki do prowadzenia klucza – powinny zapewniać wygodny ruch oraz gwarantować bezpieczeństwo.
Tak duża siła klucza niestety wiąże się z odczuwalnym hałasem generowanym przy jego pracy. Producenci kluczy elektrycznych podają zarówno poziom dźwięku emitowany przy pracy klucza bez obciążania, jak i w trakcie odkręcania i przykręcania śrub. Uśrednią wartość sprawdzimy doczytując o średnim natężeniu akustycznym w pozycji operatora. Nie mniej kupujący powinien oswoić się z myślę o ponad 90dB.
Należy pamiętać o tym, że instalowaniem klucza elektrycznego do sieci elektrycznej powinien dokonywać elektryk posiadający uprawnienia do naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych. Nie należy robić tego na własną rękę, gdyż grozi to nie tylko utratą gwarancji producenta, ale przede wszystkim naraża użytkowników klucza na niebezpieczeństwo.